Podcast Programisty Odcinek 5

Zapis tekstowy 5 odcinku podcastu programisty. Możesz uczestniczyć w jego uzupełnianiu. W tym celu naciśnij przycisk "Edytuj" na dole po prawej i dopisz dalszy fragment podcastu. Nie musisz się rejestrować ani logować!

Witam w piątym odcinku Podcastu Programisty.

Odcinek ten będzie o kilku rzeczach: będzie o tym jak próbowałem zmienić wygląd mojego minibloga na Pingerze, o MVP, IoC i o akronimach, o których nikt nie ma zielonego pojęcia, o startupach, o E-prime i o pytaniach.

Właśnie, chciałbym zacząć od pytań. Więc tak się składa, że jestem programistą zawodowo. Niektórzy mylą to z byciem informatykiem, ale prawda jest taka, że interesuje się również informatyką i internetem, Mam swój startup, tzn. stronę internetową (polishwords.com.pl) i właśnie chciałem zaoferować takie coś, że możesz nagrać swoje pytanie w formacie wav lub mp3. Jest taki fajny, darmowy program do nagrywania - Audacity i jeżeli ściągniesz jeszcze program Lame, to możesz przekonwertować nagranie do formatu wale oraz mp3. Później taki plik wysyłasz do mnie mailem, który jest podany na stronie. Możesz tez wysyłać na wrzutę i podesłać mi link, obojętnie gdzie, po prostu prześlij mi jakoś pytanie i ja w następnym podcascie postaram się na nie odpowiedzieć.

Jeśli jesteś autorem startupa, to możesz też podać adres i w ogóle przedstawić się – co robisz, czym się zajmujesz, jaką stronę prowadzisz i co chcesz w związku z nią osiągnąć, ale nie tylko. Jeśli nie masz startupa, albo strony internetowej, może masz bloga, nawet jeśli nie, to po prostu nagraj pytanie i będziemy mogli wtedy w opóźnieniu czasowym sobie podyskutować. Jeśli chodzi o inne rzeczy, to na Pingerze próbowałem zmienić styl mojego bloga. Niektórym nie podoba się to, że powiększyłem tekst, ale powiększyłem. Udało mi się również powiększyć pole do edycji tssa no i zmiana kolorów itd. Jutro, o godzinie 9 pojawi się post na temat: „Jak dostosować swojego mini bloga do swoich potrzeb”. Zachęcam do przeczytania i dostosowania, bo jest to bardzo dobra funkcja. Opiera się na CSS, można po prostu wpisać odpowiednie CSS i wtedy blog się zmieni. Jest również walidacja CSS. Można tak zrobić.

Następną rzecz, o której chciałem powiedzieć, to, że ostatnio robię research na temat MVP, czyli Model View Presentation . Trochę eksperymentuje z tym, chcę się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, więcej na temat praktycznych realizacji. A co to jest MVP? To jest jeden z tych akronimów, obok IoC, które nie każdy zna. Jest MVP, jest też MVC – Model View Controler, drobna różnica, w każdym bądź razie jest to sposób w jaki rozdziela się warstwy strony internetowej. Przynosi to korzyści, moje eksperymenty pokazują, że jest to dosyć fajna rzecz. Wiadomo, teoria teorią, nawet drobne przykłady dają efekt, ale w praktyce to wygląda inaczej. W każdym bądź razie eksperymenty są, więcej się dowiaduje na ten temat, zresztą ostatnio też czytam parę ciekawych książek, o których niedługo napisze recenzje na stronie, tylko, że one maja po tysiąc stron, to jest to, że jak już zacząłem czytać, to jak doczytam do końca to już minie przynajmniej miesiąc, jakoś tak. Mam bardzo mało czasu na wszystko i jakoś ostatnio, czyli dzisiaj po południu, znalazłem wpis na nowym blogu zine.net.pl na temat Inversion of Control, w skrócie IoC. Ten akronim właśnie odpowiada za Inversion of Control, to jest cos nowszego od MVP, czy lepszego, tego jeszcze nie wiem.

Był to bardzo ciekawy wpis, pierwszy wpis na ten temat, jest w nim bibliografia, jest jeden komentarz. W każdym bądź razie jest to blog Simona, nie wiem czy Simon jest MVP, właściwie jeszcze nie wiem za dużo na jego temat, może się dowiem niebawem, może się przedstawi. Warto wejść na stronę zine.net.pl bo jest to strona, na której są zebrane blogi programistycznych MVP, czyli ludzi, którzy znają się na programowaniu, na stronach internetowych, na developerze, chociaż nie znam do końca znaczenia tego określenia. Zachęcam do wejścia na zine.net.pl, jest to magazyn internetowy, ta nazwa się ukuła w początkach sceny internetowej, są tam blogi, jest magazyn i mam nadzieję, że wkrótce wyjdzie następny numer magazynu. To by było na tyle odnośnie tego jak robić strony internetowe.

Ostatnio na Pingerze ktoś wkleił link do definicji E-prime z Wikipedii, co znaczy E-prime? Jest to sposób mówienia w języku angielskim, który według mnie ma za główne zadanie oddzielenie swoich poglądów od wiedzy ogólnej. Jeżeli się nie mylę, to o to chodzi, przynajmniej tyle wynika z definicji na Wikipedii. Tam jest więcej na ten temat, nawet taka pierwsza myśl, która się z tym kojarzy, to jest właśnie to. W sumie ta strona o E-prime jest na razie przetłumaczona tylko na język niemiecki i na simple english. Na stronie tej napisane jest kto wynalazł ten sposób, E-prime jest zaproponowany przez Davida Rolanda na podstawie prac Alfreda Korzyńskiego.

Jest tam napisane, że E-prime zmusza autora do wybierania czasowników i znaczeń bardziej dokładnie, wyeliminowanie „to be” powoduje wyeliminowanie „passive voice” i „progressive aspect” itd. Itd. Warto się w to wczytać, później podane są przykłady jak różne teksty mogą brzmieć w standardowym angielskim, a jak w E-prime. Np. fragment Szekspira z „Hamleta”: „to be or not to be? that is a question”, w E-prime brzmiało “to exist or not to exist, I ask this question” albo “roses are red, fiolets are blue, Hanny is sweet, and so are You” I w English Prime “roses look red, fiolets look blue, Hanny taste sweet, as sweet as You”. No I który wierszyk jest teraz lepszy? W tej drugiej wersji brzmi też dobrze w sumie, ale warto poczytać więcej na ten temat.

W takim krótkim nagraniu nie dam rady przekazać czym jest E-prime. W ten sposób zachęcam wszystkich, aby weszli na Wikipedię, żeby nie skończyli na tym jakże krótkim opisie.
Reasumując co robiłem ostatnio: czytanie książek, czytanie o MVP, będzie czytanie o IoC, czekam na Wasze pytania, używajcie E-prime w języku polskim – da się. Będę eksperymentował tez z tym niedługo. Zmieńcie swoje mini blogi na Pingerze. Założę się o butelkę dobrego wina, ze na Flakerze nie da się tak zmienić bloga, że nie da się tak zmienić wyglądu swojego konta na Flakerze. I co teraz? Można zmienić czy nie? Napisz w komentarzach.

Pozdrawiam, dobranoc.

Podcast w wersji dźwiękowej

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License