Podcast Programisty Odcinek 14

Zapis tekstowy 14 odcinku podcastu programisty.

Witaj w 14stym odcinku podcastu programisty.
Dzisiaj mam już gotową listę tematów i opowiem o tym co dalej dzieje się z WIKI, którą chciałem założyć, o filmie reklamującym GooglePlex, czyli miejsce, gdzie jest centrum Google, następnie o konkursie na serwisie Dotnetomaniak, o sporze o systemy operacyjne, który pojawił się w związku z nowym artykułem na PCWorldComputer, także o koszulkach, które rozdaje na Pingerze i o syntezatorze mowy Ivona. Zapraszam do słuchania.

Dyskusja na temat WIKI na temat osób związanych z IT dalej trwa. W między czasie założyłem już taką WIKI i można ją zobaczyć wchodząc na stronę polishwords.com.pl/blog i link znajduje się na górze, nazywa się WIKI. Tam są już informacje jak dotrzeć do serwisu z informacjami o osobach, które działają w branży IT. Obecnie jest już tych osób 46, cztery osoby jeszcze nie mają wpisu. Pozostałe maja jakieś informacje, wywiady, najbardziej zachęcam do obejrzenia wpisu o Macieju Popowiczu, który jest autorem naszej klasy i o Rafale Agnieszczaku, który jest twórcą Fotka.pl – to są wzorcowe wpisy, w których można zobaczyć co w ogóle można umieszczać na tej WIKI. Przypominam, że jest to miejsce, w którym każdy może edytować i rozszerzać wpisy, np. we wpisie o Macieju Popowiczu mamy informacje, że jest twórcą naszej klasy, o tym, że był studentem informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, o tym, że jest jednym z najmłodszych polskich milionerów, sprzedał niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders 20 proc. udziałów w wartym ok. 20 mln złotych portalu społecznościowym w 2007 r. Oprócz tego są tutaj linki do wpisu na Wikipedii o Macieju Popowiczu, pytania do Macieja, wywiad z nim i jego profil na GoldenLine. Poza tym mamy statystyki Naszej Klasy na bieżąco aktualizowane, dzięki serwisowi Alexa. Wywiad z nim i jeszcze jest film z gali, na której Nasza Klasa wygrała nagrodę Medium Roku. To wszystko jest z YouTube, można zobaczyć też inne wpisy i je rozwijać, do czego zachęcam. Oprócz tego można jeszcze przepisywać Podcasty Programisty. Chodzi o to żeby osoby, które nie mogą z różnych względów słuchać podcastu, mogły sobie go przeczytać w wersji tekstowej i już część odcinków jest przepisanych. Jest przepisany odcinek 11, odcinek 2, czyli można sobie poczytać. Na WIKI jest już 46 osób, to będzie się dalej rozwijać na pewno, to tyle na ten temat. Adres do samej WIKI – polishwords.wikidot.com. Wikidot.com jest stroną, gdzie można założyć własną WIKI, jako ciekawostkę podam, że autorem tej strony jest Polak.

Teraz chciałbym przejść do filmu, który został stworzony przez Google w celu zaprezentowania ich siedziby Zapraszam do słuchania dalej. Wiec, Google wrzuca ostatnio sporo filmików reklamowych na swoim serwisie YouTube. Tym razem reklamują swją siedzibę i film ten nazywa się „200 sekund w GooglePlex” i ma charakter humorystyczny. Może zacytuje kawałek tego filmu dźwiękowo..(…). Sam film ma kilka ciekawostek, można obejrzeć jak wygląda siedziba Google, natomiast ten charakter Benny Hillowski w ogóle nie pasuje według mnie, te dźwięki, sample itd. nie wyszło im w ogóle. Trochę żenujący, ale może ludziom się podoba coś takiego. Mi w każdym bądź razie nie i przeszedłem obok tego filmu bez specjalnego zainteresowania, tylko po prostu odnotowuje ten fakt żeby stwierdzić, że Google nie poszła reklama, jest ona troszkę sztuczna, korporacyjna. Czyżby Google zmieniało się w typową korporację, jeśli chodzi o taki wizerunek? Może.

W każdym bądź razie jest to przykład pokazania wnętrza. Ostatnio był film, w którym mięliśmy pokazane serwerownie Google, teraz siedziba. Inne firmy, np. u nas zgadzają się na cos takiego, mięliśmy już pokaz siedziby Wykopu, i dla mnie jest to wyznacznik tego, które firmy internetowe dosyć nowocześnie podchodzą do promocji siebie w Internecie i mówienia o sobie, a które według starego standardu w ogólnie nic nie mówią o sobie, wszystko jest tajemnicą i nikt nie może się dowiedzieć. Wykop zrobić taki ruch, który był dosyć ciekawy, pokazywali swoja siedzibę, jak pracują, jak wygląda ich praca i dosyć dużo osób to oglądało. Można jednak ze swojej pracy w IT zrobić coś ciekawego dla ludzi. To by było na tyle, mam nadzieje, że więcej będzie takich filmów jeśli chodzi o nasze rodzime serwisy. Filmy o Google, pokaz wielkich korporacji nie jest zbytnio ciekawy dla mnie, bardziej był ciekawy jak wygląda praca u nas, w rodzimych firmach, które chyba jednak inaczej organizują sobie robotę.

Serwis Dotnetomaniak zorganizował konkurs, w którym Polishwords ma przyjemność ma sponsorem. Nagrodą są punkty na stronie Polishwords do oglądania tutoriali. Adres strony to dotnetomaniak.pl – informacje o konkursie są po prawej stronie pod linkiem konkurs, można zobaczyć, że nagrody są bardzo atrakcyjne. Mamy tutaj zestaw Telerick Premium Colections dla platformy dotnet, mamy kamerkę internetową, słuchawkę bezprzewodową, 1000 punktów Polishwords, koszulki, które tez sponsoruje Polishwords, koszulki firmy Telerick, kubki termiczne z logo Dotnetomaniaka. Konkurs trwa do 15 maja, czyli jeszcze zostało parę dni. Konkurs polega na tym, aby dawać jak najwięcej materiałów związanych z dotnetem w serwisu, który jest poświęcony tej tematyce i ma za zadanie promowanie i wykopywanie z Internetu ciekawych materiałów dla programistów dotnet. Już dużo osób tutaj się udziela, ale wziąż każdy ma szanse, aby uczestniczyć i wygrać coś ciekawego, zachęcam i cieszę się, ze ta współpraca z Dotnetomaniakiem udała się – jestem z niej bardzo zadowolony, bo jestem programistą dotnet.

Teraz temat już troszkę inny, ale to za chwilę..

Chciałem powiedzieć o intro, które pojawiło się na początku tego odcinka podcastu. Nie wiem czy uwierzycie, ale to nagranie zrobione jest za pomocą syntezatora mowy i mówię tutaj o syntezatorze mowy Ivona. Jst ona dostępny pod adresem ivona.com. Jest tam już 7 głosów i można stamtąd ściągnąć nagrania stworzone za pomocą syntezatora na różnych licencjach i te licencje bardzo mi odpowiadają. Jest np. licencja NonCommercial i tutaj jest napisane, że ta licencja przeznaczona jest przede wszystkich do tworzenia nie komercyjnych podcastów, jest też licencja Free, kiedy można używać nagrania tworzonego za pomocą syntezatora w zastosowaniach nie komercyjnych. Autorzy bardzo się postarali żeby takie osoby, które tworzą takie podcasty, albo strony internetowe i robią to nie komercyjnie mogły korzystać z Ivony. Zachęcam do korzystania z Ivony, są różne wersje programu, które czytają maile, strony internetowe, tekst wprowadzony na stronie, jest masa możliwości. Poza tym można wykorzystywać nagrania na licencji komercyjnej i powiem Wam, że to nie jest takie drogie. Nagranie i zakup promo, które było w tym odcinku kosztowało 2,5 zł – bardzo mało, a zauważcie, że to promo jest po prostu profesjonalne, brzmi prawie jakby czytał to człowiek, ja bym nigdy ne nagrał tak dobrze w języku angielskim intro. Zachęcam żeby korzystać z tego. Mówię o tym dlatego, że Ivona wygrała już wiele nagród na świecie jeśli chodzi o syntezy mowy. Jest to program stworzony przez Polaków, także tym bardziej z chęcią o tym wspominam, nic za to nie dostałem, ze mowie o tym, po prostu dłuższy czas obserwuję ten produkt i często z niego miałem okazje korzystać. Widzę, ze rozwija się świetnie i dlaczego nie powiedzieć o tym. Może jak autorzy usłyszą, że mówię o ich programie, to coś mi zaproponują, nie wiem, chociaż nie wiem co by mogli, bo 2,5 zł za nagranie takiego intro to naprawdę według mnie jest bardzo mało.

Zrobili kolejny świetny film promujący Ivonę i może puszczę kawałek tego materiału promocyjnego, który jest dostępny na moim miniblogu tomaszs.pinger.pl oraz polishwords.com.pl/blog. W tym filmie postacią jest osoba, która czyta różne teksty i przybiera różne postacie, czy materiały informacyjne, maile biznesowe, Władcę
Pierścieni itd. Wszystko byłoby ok., gdyby nie fakt, że nie jest to głos prawdziwego człowieka, tylko głos lektora. Teraz puszczę kawałek tego filmu.. (…). Niezłe prawda? Prawie jak człowiek, bardzo dobrze to brzmi. Zachęcam do oglądania tego filmu. To by było wszystko na ten temat, zaraz o systemach operacyjnych a przedtem jeszcze o koszulkach, które rozdaję.

Na miniblogu, o którym wspomniałem przed chwilą, czyli na tomaszs.pinger.pl rozdaję koszulki. W poniedziałek pierwsze losowanie z pośród osób, które będą mnie obserwowały na Pingerze wylosuje jedna osobę, która wygra koszulkę do wyboru ze sklepu paskudnekoszulki.cupsell.pl. Poza tym sklepem jeszcze cztery inne takie sklepy wchodzą w grę, linki do tych sklepów sa na miniblogu w poście o konkursie. Osoba ta będzie mogła wybrać sobie kolor, rozmiar, nadruk spośród tych sklepów, także zapraszam do udziału, wystarczy mnie obserwować, jeśli masz konto na tym serwisie, a jeśli nie masz, to załóż.

Ostatnio po raz kolejny na PcWorld pojawił się artykuł jak miłośnik Windowsa testował miłośnik Linuxa. W ogóle to jest rzadka sytuacja, kiedy użytkownik jednego systemu operacyjnego testuje inny i przeważnie z porównania dwóch takich światów wywiązują się kłótnie, które nazywają się flamemami??. Ten artykuł również wywołał flame, miłośnicy Windowska w sumie nie bronią go za bardzo, natomiast miłośnicy Linuxa, który ma !% systemów operacyjnych, na każdym froncie bronią tego systemu, bronią słabszego i jest to w pełni zrozumiałe, logiczne i sympatyczne. Nie będę się odnosił do kwestii związanych z samym tematem porównania Windowsa do Linuxa, a moich spostrzeżeń co do samych takich prób. Przede wszystkim jeśli ktoś korzysta z Windowsa powiedzmy od 5 lat i przechodzi do Linuxa, to wiadomo, że więcej rzeczy będzie mu się nie podobać niż podobać. W drugą stronę to działa tak samo, jeśli ktoś przechodzi z Linuxa do Windowsa, to musi zmienić swoje przyzwyczajenia, przyzwyczaić się do nowych błędów, do nowych możliwości i znowu nie jest to korzystne dla tej nowości. Wszelkie oceny porównawcze z serii Windows vs. Linux skazane są na to, że nie będą obiektywne, dlatego, że nie ma osoby, która korzysta z obu systemów przez jednoczesną ilość czasu. Jeśli jest taka osoba, to chętnie przeczytam jej spostrzeżenia i na pewno nie było by to tak stronnicze jak w przypadku innych porównań. Na wykopie pojawiła się oczywiście dyskusja, który system jest lepszy, że w Linuxie można zrobić wszystko, że w Windowsie można zrobić wszystko, ale jest gorszy itd. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że konfigurowałem już parę Linuxów, konkretnie Centosa pod obsługę strony internetowej i parę rzeczy w Linuxie mi się podoba, np. to, że jeżeli wszystko jest ok. to można bardzo szybko zainstalować nowy program za pomocą metody ium?? Install, podoba mi się też to, że można kompilować programy i one wtedy lepiej działają na tym sprzęcie, który się ma..

W tym odcinku pojawiły się problemy techniczne pod koniec więc w niektórych miejscach są przerwy (za co przepraszam).

Podcast w wersji dźwiękowej

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License