Podcast Programisty Odcinek 12

Zapis tekstowy 12 odcinku podcastu programisty.

Witaj w dwunastym odcinku Podcastu Programisty.

W tym odcinku opowiem o nowym promo podcastu, o regulaminach na stronach internetowych, o WIKI, która mam zamiar założyć i dlaczego mam zamiar to zrobić. Następnie opowiem o tym jak lepiej programować, a na sam koniec jeszcze powiem parę słów o tym, co dzieję się na stronie Polishwords. Zapraszam.

W tym odcinku próbuje nowego sposobu nagrywania i wygląda to tak, że odtwarzam muzykę w tle, piosenkę Gordona Rowlanda i wygląda to tak, że nie montuje muzyki później, tylko ona sobie leci z odtwarzacza i jest miksowana przez kartę dźwiękową razem z dźwiękiem mikrofonu. W taki sposób to slychać jak teraz, jest to bardziej podobne do nagrywania na żywo i zobaczymy jak to wyjdzie, pewnie będą jakieś problemy, pomyłki, ale właśnie taki będzie ten odcinek Podcastu Programisty.

Niedawno powstał pierwszy promos Podcastu, jest to już dwunasty odcinek, wiec w3arto zrobić coś takiego i takie promo powstało, jest nagrane bardzo miłym głosem. Pojawiło się na stronie podcasting.pl i zapraszam do słuchania. Teraz wykorzystam tę możliwość, o której mówiłem wcześniej, do puszczenia tego prom. Jest ono również dostępne na blogu Polishwords, skąd można je wziąć i korzystać do woli.

„Witaj. Codziennie dostajemy dziesiątki informacji o nowinkach i gadgetach technologicznych. Które z nich będą tylko hitem jednego dnia, a które wpłyną na świat na przestrzeni następnych lat? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w Podcaście Programisty. Mówimy też o programowaniu, polskich, nowych stronach internetowych i ciekawych zjawiskach w informatyce. Wejdź na stronę polishwords.com.pl/blog i subskrybuj go.”
No i jak? Czy to promo nie jest piękne? Mam nadzieje, że będzie używane do reklamowania podcastu i naprawdę dobrze się tego słucha.

Pierwszy temat dotyczy WIKI, którą chcę założyć. Ma ona dotyczyć świata polskiego IT, ludzie, którzy zrobili coś dla rozwoju informatyki i technologii w Polsce. Są tacy ludzie, którzy mają dokonania na swoim koncie i bardzo mało się o nich pisze, a jeśli w ogóle, to informacje są porozrzucane po całym Internecie. Chcę wprowadzić to w jednym miejscu, sam mam czasem takie doświadczenia, że szukam np. do wpisów takich informacji i wiem, że mnie by to pomogło i mam nadzieję, że innym osobom także. Rozpocząłem dyskusje na ten temat na kilku forach i pojawiły się takie głosy, po pierwsze jakie będą kryteria dodawania osób. Przyznam, że dla mnie to jest sprawa drugorzędna, dlatego, że mamy tak mało zgromadzonych w jednym miejscu informacji, taką mała wiedzę, że kryteria są sprawą późniejszą powiedzmy sobie szczerze. Bardziej widziałbym to jako przesłanki, dlatego, że WIKI pozwala na to, że każdy może dodawać i edytować treści i każdy będzie musiał we własnym odczuciu sprawdzić, czy dana osoba nadaje się do tego żeby być na takiej stronie WIKI.

Zaznaczam, że to nie jest encyklopedia, tylko to będzie strona WIKI z osobami i materiałami z branży, które interesują osoby z branży IT, także kryteria będą dostosowane do tego obszaru. Myślę, ze to będzie z korzyścią dla wszystkich i m będziemy więcej wiedzieć na temat osób zaangażowanych w II, niż na temat czterech bardziej popularnych. Jeżeli chodzi o to jakie będą to przesłanki, to zależy to od podbranży, jeżeli jest np. twórca strony, to można określić to, czy jego strona trafiła do top 10, cyz top 100 rankingu Alexz w Polsce. To jest pewien wyznacznik, albo to, czy jego strona zyskała popularność zaa granicą, czy powstały wersje zagraniczne. Jeżeli jest to osoba działająca jeśli chodzi o informatykę jako taką, czy uczestniczyła w rozwoju Internetu i komputerów jakie znamy, tutaj mogę na palcach jednej ręki, z głowy podać parę nazwisk, o których byście w życiu nie pomyśleli, że są to osoby polskiego pochodzenia, albo Polacy.

Założę się, że nie każdy z Was o tym wie. Dlaczego? No to jest ciekawe dla mnie, no bo tak się składa, że żyje w Polsce i obchodzi mnie to co inni robią w branży, która się interesuje. Myślę, że jest to normalne. Moje doświadczenia z ostatnich kilku miesięcy zachęciły mnie do tego żeby gromadzić więcej takich informacji, bo jest co gromadzić, tylko mówię, to jest wszystko porozrzucane po Internecie i te osoby nie mają na tyle rozbudowanej biografii żeby trafić do prawdziwej encyklopedii, a to będzie miejsce, gdzie będą gromadzone takie informacje, taka jest moja wizja tego jak by to wyglądało. To przyda się blogerom, autorom artykułów, każdemu, kto by się tym interesował. Mogło by to wpłynąć na zwiększenie wiedzy o tym, co nas otacza.

Jeżeli chodzi o encyklopedie itd., to wiadomo żeby tam trafić, to najlepiej podbić jakieś małe państewko, albo przejąć jakaś wyspę, np. Maltę – wtedy można trafić do Wikipedii powiedzmy, no ale niestety nie ma za dużo możliwości takich, także nie pozostaje nic innego jak samemu rozwijać takie pomysły nie licząc za bardzo na to, że coś się zmieni tam, gdzie nie zmienia się za dużo. Taka jest moja konstruktywna propozycje i mam nadzieje, że wywiąże się z tego dyskusja i że osoby zainteresowane tym tematem wypowiedzą się co o tym myslą, może to jest zły pomysł, nieudany, a może cos jest w tym dobrego, a może co byście chcieli widzieć na tej stronie. Może brakuje źródeł dotyczących IT, technologii – zachęcam do komentowania na blogu albo do wysyłania komentarzy audio, jeżeli takie się pojawia, to wrzucę je w kolejnym odcinku podcastu. Przypominam o tym, że można zadawać pytania z informatyki, technologii, Internetu itd. będę szukał odpowiedzi, a później umieszczę nagranie i odpowiedz w podcaście. Taka propozycje z mojej strony, wcześniej już było coś takiego robione i fajnie to wyszło, fajnie się tego słuchało z tego co wiem, Poza tym dobrze będzie usłyszeć innych głos, poza moim, bardziej urozmaicone będzie to nagranie.

Kolejny temat dotyczy tego jakie regulaminy umieszczać na stronach, co to jest regulamin, o co chodzi? Po co w ogóle mówię o regulaminach? Przecież nikt ich nie czyta. Czy instalując program czytasz regulamin? Czy rejestrując się na stronie czytasz regulamin? Tak? To gratuluję, a jeżeli nie, to znajdujesz się w 80% populacji, do której kieruję dalszą część podcastu. W każdym bądź razie regulamin jest to miejsce, gdzie umieszcza się formalne treść dotyczące współpracy między użytkownikiem a autorem strony (programu). Jakie prawa, obowiązki i możliwości ma użytkownik, a jakie autor strony. Nie jest to dobre miejsce na umieszczanie informacji o funkcjach strony, np. jeśli sa dwa rodzaje kont na stronie i każde służy do czegoś innego, to regulamin nie jest miejscem, gdzie chcielibyśmy umieścić informacje odnośnie tego, które konto do czego służy.

Dlatego, że mało osób czyta regulamin, poza tym, jeśli ktoś odsyła Cię do regulaminu na stronie, lub tez forum, to możesz od razu uznać to za przesłankę, że współpraca z tym autorem strony nie będzie się układać dobrze. Dlatego, że łamie to podstawową zasadę, żeby nie umieszczać podstawowych rzeczy w regulaminie, tylko chodzi o te formalne rzeczy. Możesz napisać w komentarzu cz spotkałeś się z tym, czy to się zdarza, ja miałem takie doświadczenia, ze odsyłano mnie do różnych regulaminów itd. a powiedzmy sobie szczerze – jest konkurencja, każdy autor strony liczy na to, że jego strona będzie najlepsza, a odsyłanie do regulaminu jest samobójem, jest jak strzelenie sobie samobója przez Żewłakowa w meczu z Irlandią Płn. Także, gdzie umieszczać takie informacje? Przede wszystkim powinny one wynikać z samej strony. Jeżeli jest to logika biznesowa, albo działanie strony jest na tyle skomplikowane, że nie da się tego umieścić w samej stronie, to w instrukcji obsługi, ale to też ostatecznie. Jeszcze odnośnie instrukcji obsługi – uważana jest ona przez niektórych za miejsce, w którym leje się wodę od początku do końca, przez 50 stron. Ja tak nie uważam, jeżeli użytkownik weźmie do ręki choć raz taka instrukcję, lub wejdzie na stronę z instrukcja zobaczy takie wodolejstwo klasyczne, to już nigdy nie zajrzy do tej instrukcji, więc po co w ogóle ja pisać w taki sposób? Instrukcja obsługi jest potrzebna jeśli jest z czymś problem i skąd możemy się dowiedzieć, że ma z czymś problem użytkownik? Po pierwsze po testach usability, po testach użytkowników, po specyfikacji strony, po dokumentacji strony, a po uruchomieniu strony można się tego dowiedzieć z informacji w helpdesku i od samych użytkowników, którzy czasem przesyłają maila.

Dlaczego nie odsyłamy w tym momencie do regulaminów takich osób? Bo w tym momencie trzeba się zastanowić, czy nie można czegoś zmienić tak, aby inne osoby się nie pytały. Dlatego, że jeśli jedna osoba wysłała maila, że coś na stronie jej nie działa, albo coś nie działa tak, jakby chciała, to w tym momencie tracimy 10000 osób, które maila nie wysłały i zarejestrowały się na stronie konkurencji. Także nie ma co być złym na użytkowników, którzy zgłaszają jakieś błędy i uwagi itd. tyko dziękować im za to i jak najszybciej wprowadzać takie zmiany, aby inni użytkownicy nie odczuli tego problemu Najlepiej na samej stronie internetowej, dlatego jeżeli są dwa rodzaje kont i każdy służy do czegoś innego, to umieszczamy informacje tam, gdzie wybiera się konto podczas rejestracji, a nie w regulaminie lub w instrukcji obsługi, bo to może być dokładnie w tym miejscu, gdzie wybiera się rodzaj konta – to taki przykład z życia wzięty. Takie jest moje zdanie na temat regulaminów, jeśli się z nim nie zgadzasz, to napisz w komentarzu.

Ostatni temat w tym podcaście dotyczy tego, jak lepiej programować. Jest to temat, krótcy nawiązuje do programowania w dalszym stopniu, ale też dotyczy innych branży itd., które maja taką cechę, ze sa stacjonarne i wymagają dużej ilość czasu spędzanego przed komputerem. Jak wygląda praca programisty? Po pierwsze jest to dużo siedzenia, wpatrywania się w monitor, klepania w klawiaturę, pisania kodu, analizowania programu itd. Czyli praca stacjonarna i co może podczas takiej pracy zrobić się ze zdrowiem. Po pierwsze zależy od postury, można mieć problemy z kręgosłupem, z karkiem, jeżeli monitor jest wypalony, a warto przypomnieć, ze jeśli monitor wypala się, to my nie widzimy diametralnych różnic pracując 8 godzin dziennie. To nie jest tak, że wracasz do pracy i stwierdzasz, że monitor jest całkiem ciemny, nie. To jest tak, że on ciemnieje, ciemnieje, a wzrok na bieżąco przyzwyczaja się do nowej jasności monitora. To jest zwodnicze i niebezpieczne, bo można sobie popsuć wzrok w ten sposób.

Co jeszcze? Jeżeli jest głośne środowisko pracy, w hałasie, w dziale kontaktu z klientami, przy otwartym oknie, w serwerowni itd. – to wszystko może wpłynąć na pogorszenie słuchu. Poza tym praca programisty jest taka, że jeżeli się już ma wenę, to programuje się bardzo długo, nie ważne czy jest świt, czy zmierzch, klepie się program tak długo, aż się skończy. Ten fakt przeszkadza w regularnym jedzeniu, co może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Te wszystkie rzeczy mogą się przydarzyć i to wszystko ma niestety wpływ na pracę. Jeżeli się wyeliminuje takie niebezpieczeństwa, to można zwiększyć jakość swojej pracy, i jak to zrobić? Po pierwsze jeżeli chodzi o wszystkie problemy z kręgosłupem, kośćmi, mięśniami, to ćwiczenia, poza pracą, to nie będę mówił co można robić, wiadomo, można biegać, iść na basen itp. A w pracy można co jakiś czas wykonywać ćwiczenia nadgarstków, karku, czyli obroty, 10 razy w lewo, 10 razy w prawo, potem patrzenie się w prawo i w lewo, góra, dół. Poza tym kręcenie barkami, co wpływa na mięśnie karku.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia nadgarstka, to warto mieć podkładki pod ręce żeby nie mieć nacisku na nerwy, które są w nadgarstkach, to może prowadzić do takiej klasycznej choroby osób, które piszą na klawiaturze, które korzystają z komputera przez długi okres czasu. Ta choroba, to zespół cieśni nadgarstka, można wyczytać na Wikipedii, że jest to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego nacisku nerwu środkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Przyczyna tej choroby jest długotrwały nacisk na nadgarstek, który powoduje zwyrodnienie i zacieśnienie przestrzeni kanału nadgarstka. Występuje przeważnie przy pracy z użyciem myszy, zaleca się używać tablic zamiast myszy. Jeżeli masz te objawy, to powinieneś zacząć leczenie i szukanie rozwiązania tego problemu. Objawy są następujące: osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchów, trudniej zaciskać rękę w pięść, rzeczy wypadają z ręki oraz mrowienie w ręce po przebudzeniu.

Często wymówką na takie mrowienie jest złe ułożenie ręki, a w rzeczywistości to już są objawy tego. Oczywiście różne mogą być przyczyny takich objawów, ale trzeba mieć na uwadze, że praca z myszą może do tego doprowadzić. Jeżeli chodzi o wzrok, to sa to objawy suchych oczu, zmęczenie wzroku, niemożliwość koncentracji wzroku itd. i na to wszystko przewidziana jest 5cio minutowa przerwa co godzinę, którą mamy zagwarantowana w przepisach, wiec nie jest to sobie od tak wymyślone, ma to na celu właśnie to, żeby nie mieć problemów ze wzrokiem. Co godzinę można np. wstać, spojrzeć przez okno, gdzieś w dal żeby zmienić skupienie wzorku i w ten sposób też zapobiegać różnym problemom ze wzorkiem. Możne tez stosować różne krople do oczu, nie będę teraz wymieniał, ale jest ich dużo, właściwie wszystkie są takie same – mają ten sam skład. Jeżeli jeszcze mówimy o pracy, to należy sobie znaleźć miejsce ciche do pracy, gdzie można się skoncentrować, jeżeli jest taka możliwość. Nie będę teraz podawał norma głośności, bo to można sobie znaleźć wszystko w Internecie. Wiadomo, że lepsza koncentracja, to lepiej się pracuje. Jeżeli chodzi o dietę, to też warto wybrać sobie porę na jedzenie i regularnie o tej porze jeść, obojętnie czy się ma w danym momencie wenę, czy nie. Dlatego, że regularne spożywanie posiłków wpływa na koncentrację, zdolność myślenia itp.

Jest jeszcze taka rada żeby regularnie pić napoje, w szczególności wodę, bo podczas pracy umysłowej woda jest potrzebna i z tego co wiem człowiek dowiaduje się o tym, ze potrzebuje wody troszkę za późno, dlatego lepiej trochę to uprzedzać. Te wszystkie porady mają na celu to, aby polepszyć swój komfort pracy. To nie jest w sumie po to żeby nagle wymyślać jakieś rzeczy niemożliwe do spełnienia, bo to wszystko można zrobić, jest na to czas. Można to zrobić dosłownie w parę minut, i te parę minut dziennie sprawia, że można pracować o wiele lepiej, sprawniej i uniknąć takich momentów kiedy nie można się w ogóle skoncentrować, kiedy jest się totalnie rozproszonym. Poza tym można pójść gdzieś porozmawiać z kolegą z pracy, zrobić sobie przerwę, która pozwala mózgowi odpocząć i zaraz po tej chwili może się pojawić pomysł, który rozwiąże wszystkie problemy dotychczasowe, także polecam takie spojrzenie na to. Jeżeli jest dużo do roboty, zbliża się termin końcowy i nie wychodzi Ci cos, to zajmij się czymś innym, to zajmij się czymś innym, odłóż trudniejsze na później, to też jest taki sposób żeby przeskakiwać między zadaniami jeżeli już naprawdę coś jest na tyle ciężkie, że nie widzisz możliwości aby to rozwiązać. Nie chodzi tu o odciągnie zadań na później, ale czasami taki moment przerwy pozwala wrócić do problemu i rozwiązać go od razu.

To by było wszystko w tym odcinku, zapraszam do słuchania kolejnego. Mam nadzieję, że to wszystko nagrało się dobrze, że muzyka jest wystarczająco głośna, nie za cicha i że dobrze było słychać promo. Jeśli masz komentarze co do tego, co było powiedziane w tym podkaście, to zapraszam na stronę polishwords.com.pl/blog gdzie można poczytać wszystkie moje wpisy i ściągnąć pozostałe odcinki podcastu.
Pozdrawiam i do usłyszenia.

Podcast w wersji dźwiękowej

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License