Konferencja Smolenska 2012

Streszczenie konferencji smoleńskiej październik 2012

http://www.popler.tv/KonferencjaSmolenska#50728

Konferencja została zorganizowana ponieważ oficjalnie podawana wersja, że samolot został zniszczony w trakcie uderzenia o ziemię jest błędna na co wskazują zniszczenia kadłuba. Naukowcy podjęli się zorganizowania konferencji powołując się na ślubowanie które składa każdy doktorant deklarujący poszukiwanie prawdy.

Pomysłodawcy zwrócili się do komitetu mechaniki PAN o pomoc w organizacji, ale żaden z jego członków nie odpisał poza przewodniczącym, który odmówił pomocy z powodu braków lokalizacyjno-pieniężnych i trudności zadania. 15 profesorów, którzy chcieli zorganizowania konferencji zwrócili się do Narodowego Centrum Badania i Rozwoju i do 27 dyrektorów działów mechaniki na polskich uczelniach. Dyrektor NCBiR odmówił pomocy. Jeden dyrektor działu odpisał, że jest gotowy pomóc, a jeden odpisał, że odmawia. Dlatego też pomysłodawcy zdecydowali się sami zorganizować konferencję i zrezygnować z poszukiwania sponsorów, aby utrzymać niezależność. Obecnie liczba osób podpisujących się pod organizacją konferencji to 101 osób.

Prokuratura odmówiła udostępnienia w celach naukowych informacji w tym danych z rejestratora QAR. Po pierwotnej odmowie prokuratura zdecydowała się udostępnić te informacje. Organizatorzy zachęcają do udziału w następnych edycjach prawników, lekarzy i socjologów, aby wzmocnić interdyscyplinarny zespół.

Chris Cieszewski
cz. 1 pierwsza prezentacja

Uzyskał zdjęcia satelitarne miejsca katastrofy z dni po niej następujących. Rozkład elementów samolotu wygląda jak po wybuchu a nie zderzeniu z ziemią. Ponadto na zdjęciu widoczny jest podejrzany obiekt o wyglądzie śniegu, chociaż na następnym zdjęciu satelitarnym gdy tego obiektu już nie ma, ziemia nadal zdaje się być sucha. Na zdjęciach nie widać sprzętu ciężkiego użytego do wywiezienia szczątków.

???
cz. 1 51:00

Polska podpisała Konwencję Chicagowską, która dotyczyła jedynie statków cywilnych. Samoloty wojskowe były oznaczone specjalnym znakiem. Tupolew był samolotem wojskowym i niezależnie od tego jaki był lot konwencja mówi o tym jaki jest samolot, a nie lot. Według porozumienia z Rosją badanie powinny prowadzić służby rosyjsko-polskie. W bazach wypadków lotniczych na świecie zapisano opis katastrofy zgodny z tym co rozgłaszano w pierwszych dniach po wypadku.

Konstrukcja powłokowa może zostać zniszczona w dwa sposoby: przez rozerwanie i uderzenie, a więc przez siły wewnętrzne lub zewnętrzne przez co charakter zniszczeń jest inny. Zniszczenia kadłuba Tupolewa (rozerwana góra) wskazują na jego rozerwanie, a nie zniszczenia wywołane uderzeniem w ziemię.

Również w zależności od tego czy nastąpiło uderzenie o ziemię czy zniszczenie w powietrzu inaczej rozkładają się szczątki samolotu: poziomu albo zgodnie z krzywą balistyczną.

Przykłady katastrof w których samolot spada na ziemię (albo las, na twardy lód) i nie ma wybuchu w większości nie powodują licznych ofiar śmiertelnych. Wrak ma jedynie pęknięcia.

Drugi rodzaj katastrofy następuje w wypadku zderzenia z ziemią, a następnie wybuchu (głównie paliwa). Przykładem jest katastrofa samolotu Kościuszko. Samolot wyciął las na obszarze ok. 400 na 50 metrów. Dopiero po uderzeniu w ziemię wybuchło paliwo. Słup dymu palącego się paliwa było widoczne na wiele kilometrów od miejsca katastrofy. W innej katastrofie tego typu większość samolotu spłonęła. Innym przykładem jest uderzenie samolotu w World Trade Center. Samolot wyciął cały swój obrys z zewnętrznej konstrukcji budynku. Od samolotu nie odpadł w tym momencie żaden jego fragment (skrzydło itp.).

Trzeci rodzaj to rozpad w powietrzu bez eksplozji. Przykładem jest Aeromexico, które zderzyło się z awionetką. Szczątki rozpadają się balistycznie.

Czwarty rodzaj to wybuch w powietrzu. Szczątki mogą ułożyć się inaczej niż kierunek ruchu z powodu wiatru na nie działającego. Szczątki były na długości 30 kilometrów. Znaleziono 4 miliony części. Na podstawie nich przeanalizowano przyczyny katastrofy. Okazało się, że w luku w walizce był odbiornik radiowy z ładunkiem. Na podstawie szczątków odtworzono dokładnie co się rozwalało i odpadało i w jakiej kolejności.

Tylko dwa procent wszystkich wypadków dużych samolotów kończy się dachowaniem. Charakterystyczne dla takich katastrof jest brak fragmentacji konstrukcji i mała liczba ofiar śmiertelnych ponieważ przestrzeń między dachem a pasażerami jest większa niż między dołem a pasażerem. Całościowo Tupolewy miały przeszło 100 wypadków.

Jeśli chodzi o raport MAK to przeanalizowano naukowo jedynie 2 z 5 etapów lotu samolotu i tylko na podstawie części dowodów.

Obecnie najbardziej prawdopodobna hipoteza według dotychczasowych badań to wybuch w powietrzu.

Jacek Gieras
cz.1 1:10

cdn.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License