Katastrofa W Smolensku Wiecej Informacji

Bieżące informacje o Katastrofie:
Katastrofa w Smoleńsku

Jaka była przyczyna katastrofy w Mirosławcu w 2008?

Oficjalnie mówi się o błędzie pilotów.
Nieoficjalnie:
http://www.tvnwarszawa.pl/4989,program.html
http://wyborcza.pl/1,76842,5115868.html
http://www.tvn24.pl/12690,1545178,0,1,brat-pilota-casy-czytalem-raport-z-niesmakiem,wiadomosc.html

Jakie awarie miały Tupolewy (i katastrofa w Mirosławcu)?

36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego zajmuje się transportowaniem VIPów w tym Prezydenta, Premiera, Ministrów i Dowódców Wojskowych. Do transportu dużej liczby osób miał tylko 2 samoloty: 30 letnie Tupolewy i tylko dwie załogi. Dopiero w 2008 zaczęto szkolić 3 załogę. W samolotach wielokrotnie występowały awarie od 1995 roku. W 2008 roku z pracy zrezygnował Dowódca Pułku po tym jak unieważniono 3 przetarg na nowe samoloty, z pracy zrezygnowało 10 pilotów pułku.

W 2010 w wypadku Tupolewa nr. 101 pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP, Najwyżsi Dowódcy Polskiego Wojskich i wszyscy pozostali pasażerowie i załoga.

1995

Podczas startu Tupolewa z premierem Józefem Oleksym na pokładzie zapaliły się silniki.

2004

Tupolew z premierem Marką Belka lecącym z Pekinu do Hanoi na pokładzie ponownie zapalił się silnik.

2005

Podczas kołowania przed lotem do Afganistanu Tupolew z wiceszefem obrony narodowej Januszem Zemke, okazało się, że opony samolotu są popękane.

W tym samym roku awaria Tupolewa opóźniła powrót ratowników polskich z wyprawy ratowniczej do ofiar trzęsienia ziemi.

Podczas lotu z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim na pokładzie zepsuł się akumulator w Tupolewie.

2007

Unieważniono przetarg na samoloty dla VIPów organizowany przez AMW.

Wielokrotne awarie Tupolewów. Awaria automatyki Tupolewa spowodowała, że wiceminister obrony, 100 kombatantów, biskupi i członkowie rządu nie mogli odlecieć z Norwergii z uroczystości upamiętniających bitwę o Narwik. Z kolei samolotowi Jak skończył się okres dopuszczenia do lotów.

2008

Katastrofa lotnicza w Mirosławcu

Jednym Tupolewem do Gruzji, Tibilisi poleciał Prezydent Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy, aby skrytykować inwazję Rosji na ten kraj. Zapytany czy nie boi się lecieć z przywódcami tak wielu krajów jednym samolotem odpowiedział, że "nie ma innego wyjścia", "akurat tego nie obawia się".
Lech Kaczyński: "Ta misja to demonstracja na rzecz Gruzji, że żadne państwo nie ma prawa naruszać integralności terytorialnej innego państwa". "Państwo rosyjskie po raz kolejny pokazało swoją prawdziwą twarz"
Prezydent Polski Lech Kaczyński nakazał pilotowi wylądować w Gruzji, ale ten z powodu zagrożenia życia prezydenta wylądował w Azerbejdżanie. Prezydent był oburzony, że pilot nie wykonuje jego rozkazów. Drugim pilotem był wtedy Arkadiusz Protasiuk.
Z kolei dowódca Pułku, Tomasz Pietrzak, mówi: "Pilot podjął jedynie słuszną decyzję. Gdyby samowolnie zmienił zadanie i tym samym złamał rozkaz, który otrzymał, to byłby oskarżony o narażenie prezydenta na utratę życia."

Dowódca 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który transportuje VIPów, Tomasz Pietrzak rezygnuje ze stanowiska, ponieważ 3 przetargi na samoloty i śmigłowce dla VIPów zostały unieważnione. Mówi: "Odchodzę dlatego, że do dziś nie podjęto decyzji o zakupie samolotów i śmigłowców dla VIP-ów. Moja cierpliwość się skończyła. ". Pytany o stan floty VIP: "Jest w dobrym stanie, bo technicy poświęcają jej dużo czasu. Ale ze względu na wiek wymaga wymiany. Sygnalizowałem to. Odchodzę w odpowiedzi na brak odpowiedzi na te sygnały.". Przetargi miały faworyzować brazylijskie samoloty Embraer .

We wrześniu zaczyna się szkolenie trzeciej załogi dla Tupolewów.

W październiku choroba jednego z dwóch pilotów (Protasiuk). Oba Tupolewy są przez to uziemione. Uniemożliwia wylot Premiera i Prezydenta na szczyt w Unii Europejskiej. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak zapytany o to, czy dwóch pilotów to nie za mało mówi: "Jak mamy dwóch pilotów od Tupolewów, to rzeczywiście jest coś nie tak."

W grudniu po lądowaniu w Japonii okazało się, że Tupolew, którym leciał Prezydent Lech Kaczyński ma usterkę urządzenia sterującego klapami i elektroniczny mechanizm odladzania maszyny.

10 pilotów 36 SPLT składa wypowiedzenie. Anonimowy informator mówi: "Koledzy mówią, że wolą zrobić o jeden lot za mało niż pół lotu za dużo. Maszyny, którymi dysponujemy, to złom. Naprawdę strach do nich wsiadać. I nie chodzi tu tylko o nas, ale przede wszystkim o ludzi, których wozimy. Nikt nie chce brać odpowiedzialności za życie prezydenta czy premiera".

2009

W Tupolewie zepsuł się czujnik ciśnienia paliwa.

Samolot został wysłany do naprawy do Moskwy. Po powrocie okazało się, że zepsuł się ponowie.

W międzyczasie trwała gruntowna napawa drugiego Tupolewa nr. 101.

Rząd rezygnuje z planu leasingowania dwóch brazylijskich Embraerów 175, które miały zastąpić Tupolewy ze względu na zbyt wysokie koszty dla Kancelarii Premiera i Ministerstwa Obrony. 6 takich samolotów było w tym czasie używanych regularnie przez LOT.

2010

Do kraju po gruntownej, półrocznej naprawie wraca Tupolew nr. 101. (remont Tupolewów miał wartość niemal 70 mln zł i obejmował remont główny ośmiu silników D-30KU (w tym dwóch zapasowych) i silnika rozruchowego TA-6A oraz agregatów zapasowych z apteczek technicznych samolotów. Agregaty z apteczki technicznej, o których mowa w zamówieniu to m.in. blok autopilota, przeciwpożarowy, sterowania trymerem, wysokościomierz, prędkościomierz. Modyfikacja samolotów obejmie głównie wymianę nadajnika ratunkowego ELT, chłodziarek pokładowych czy materiałów wykończeniowych. Samoloty wrócą zapewne w świeżych, intensywniejszych barwach – mają zostać pomalowane.)
http://lotniczapolska.pl/Tu-154-leci-do-remontu,6693

Drugi Tupolew ma awarię układu sterowania, co nie pozwala mu zabrać ratowników polskich z Haiti.

Kolejna awaria miała miejsce przed wylotem Lecha Kaczyńskiego do Davos.

marzec 2010

Załoga Tupolewa jest odznaczona za transport ratowników do Haiti.

10 kwiecień 2010

Tupolew nr. 101 (rocznik 1990) pilotowany przez Arkadiusza Protasiuka rozbija się pod Smoleńskiem. W katastrofie giną: Polski Prezydent, Najwyżsi Dowódcy Polskich Wojsk, Posłowie i Senatorowie, przedstawiciele rodzin katyńskich, oficerowie BOR i cała załoga.

4 grudzień 2010:

Katastrofa Tupolewa Tu-154M na lotnisku Domodiedowo w Moskwie. Giną dwie osoby, 83 ranne. Link

Fakty

- 36 pułk miał 2 Tupolewy i tylko 2 przeszkolone załogi pilotów
- Tupolewy miały awarie nieprzerwanie od 15 lat
- Przewóz wielu ważnych osób, w tym kilku prezydentów naraz Tupolewami był standardem
- Wszystkie 3 przetargi na nowe samoloty zostały unieważnione
- W 2008 miał miejsce wypadek CASA C-295 M 014 , w którym zginęli najważniejsi dowódcy lotnictwa. Mimo wprowadzenia zaleceń dot. bezpieczeństwa nic się nie zmieniło
- Dowódca transportu VIP i 10 pilotów zrezygnowali z pracy w 2008 roku na znak protestu przeciwko lotom niebezpiecznymi samolotami
- Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelaria Premiera, Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony wiedziały o stanie samolotów i potrzebie zakupu nowych
- Rząd zrezygnował w 2009 roku z leasingu nowych samolotów

Wypadki lotnicze w Polsce i Polaków

1943 - plane crash on Gibraltar

mortal causaulity: Polish General Wladyslaw Sikorski and other High Commanders

1973 - plane crash in Szczecin

mortal casualty: Home Secretary of Poland

2003 - helicopter crash in Piaseczno

badly injured: Polish Prime Minister

2008 - plane crash in Miroslawiec

mortal casualties: High Commanders of Polish Air Forces

2010 - plane Crash in Smolensk

mortal casualties: Polish President, 6 High Commanders of Polish Army

Materiały

Nieścisłości w pierwszych doniesieniach
Kolejne nieścisłości
Ryszard Drozdowicz

Nagrania:

Zdjęcia z miejsca katastrofy:<br>
[http://www.youtube.com/v/JWWWvtVIS8g]
<br><br>
Zdjęcia z miejsca katastrofy:<br>
[http://www.dailymotion.pl/video/xcxpvt_first-minutes-after-the-crash-of-th_news]
<br><br>
Pożegnanie się z lotniskiem na Okęciu:<br>
Film

Próby interpretacji

http://pokazywarka.pl/txd6nn-2/
http://zulusmjz.blog.interia.pl/
http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/15-wypadki_i_incydenty_lotnicze/24626-2010_04_10_tu_154_samolot_prezydenta_rp_rozbil_sie_pod_smolenskiem-16.html
Hipoteza przyczyny: złe pomiary wysokości z wieży, na co uskarżał się inny pilot 1,5h wcześniej. Informacja o tym, że pomiary były złe pochodzi od anonimowego internauty Robos powołującego się na bezpośrednią rozmowę z pilotem : "Z racji wykonywanego zawodu - info z bezpośredniej rozmowy z pilotami 044", cyt: "Mało znany fakt z tego dnia: załoga jaczka, która wcześniej (ok. 1,5h) lądowała na tym lotnisku, raportowała, że po przyziemieniu wg. ciśnienia podanego z wieży mieli jeszcze 60m (!!!!!!) na wysokościomierzu. Nie powinno być przekłamań w przekazywaniu danych, ponieważ wartość ciśnienia jest jednym z obowiązkowo powtarzanych elementów przez pilota w czasie komunikacji z wieżą i jeżeli pilot powtórzy błędnie wieża poprawia, aż do skutku. Jak dla mnie, forsowanie przez rosyjskich specjalistów błędu popełnionego przez załogę, to odwrócenie uwagi od możliwych błędów po stronie kontroli z lotniska, ale to tylko moje zdanie i myślę, że wszystko się wyjaśni po przeprowadzonym śledztwie oraz analizie całego zdarzenia przez PKBWL. Jak to zwykle bywa w tego rodzaju katastrofach, zapewne okaże się, że przyczynił się do niej splot kilku zdarzeń."

http://wyborcza.pl/1,75248,7768910,Z_jakiej_pomocy_korzystala_zaloga_rzadowego_Tu_154.html
Hipoteza przyczyny: przestarzały sprzęt naprowadzający, przez co w ciężkiej widoczności pilot chciał uzyskać widoczność ziemi jak najwcześniej

http://niezalezna.pl/article/show/id/34367
Hipoteza przyczyny: złe dane o wysokości z urządzeń pomiarowych, w tym dla autopilota i zła informacja o ciśnieniu z wieży

Film
Film

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100603/KRAJSWIAT/731679037
Za duża prędkość samolotu, nie otwarte do końca podwozie, TAWS nie mógł podawać informacji Terrain Ahead, bo nie był wtedy przed samolotem, na autopilocie nie ląduje się, wiec piloci nie chcieli lądować.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7972085,_Tu_154M_nie_powinien_byl_ladowac_na_autopilocie_.html
Aleksandr Akimienkow: samolot wpadł w dziurę powietrzną, piloci nie powinni lądować na autopilocie.

Komentarze

KavkazCenter
Rumunia: The Romaniam Global News: powołując się na źródła w NATO mówi, że to był atak terrorystów z Rosji, a źródla w Polskim Ministerstwie Obrony mówią, że Rosja (Gennedy Mesyats) prowadziła prace nad bronią elektromagnetyczną, która mogła uszkodzić silniki samolotu.
Izrael: Możliwe że to mogło być morderstwo w starym kremlowskim stylu za to, że prezydent był antyrosyjski, Atila Somfalvi napisał, że Rosja jest głównym podejrzanym.
http://www.kavkazcenter.com/eng/content/2010/04/14/11842.shtml
http://numerbloga.salon24.pl/171628,kavkazcenter-terrorysci-z-fsb-morduja-prezydenta-przy-uzyciu-b

Próba interpretacji nagrań

Kolejna interpretacja

Zaprzeczam, by winni byli piloci

Notatka o wypadkach kilku osób po katastrofie
bp Mieczysław Cieślar
prof. Marek Dulinic
Krzysztof Knyż
Wojciech Sumliński
Grzegorz Michniewicz
(dr Dariusz Ratajczak)

Warto rozmawiać:

Warto rozmawiać
Warto rozmawiać

Blogi, artykuły ogólne

Kondukt Żałobny
MediaFun - pierwsze strony zagranicznych gazet
Blogi ofiar katastrofy pod smoleńskiem
Jak media relacjonują katastrofę (10.04.10)
Katastrofa narodowa (10.04.10)
Katastrofa samolotu prezydenckiego
Zamach - Słowo Tabu
Mam Straszne Podejrzenia

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License