Janusz Filipiak

Założyciel i prezes zarządu firmy ComArch, profesor AGH. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Urodził się 3 sierpnia 1952 roku w Bydgoszczy. Mieszkając w akademiku w połowie lat 70 z żoną i dziećmi pracował na budowie osiedla mieszkaniowego Widok-Zarzecze w Krakowie jako dozorca. W 1976 roku obronił pracę magisterską, 1979 roku doktorat, a w 1984 uzyskał habilitację.

Po habilitacji pracował rok w laboratorium France Telecom w Paryżu, a później na Uniwersytecie w Adelajdzie w Australii i w USA jako naukowiec i menadżer. Do kraju powrócił w 1989 roku i zatrudnił się w Katedrze Telekomunikacji AGH. Dzięki kontaktom udało mu się zdobyć zlecenia dla uczelni, ale naukowcy mogli brać pieniądze tylko za pisanie oprogramowania, a nie np. za wdrożenia albo sprzęt.

Pierwsza firma, którą zarejestrował czyli Computer and Communications Consultants (CCC) nie wykonała żadnego większego projektu, ale ComArch zarejestrowany w 1994 już tak. Pierwszym dużym zleceniem był system informatyczny dla TP. Spółkę Janusz Filipiak założył z żoną i 12 studentami. Janusz Filipiak objął 85% akcji spółki, obecnie posiada ponad połowę udziałów.

Rok później spółka zatrudniała 150 osób, a po kolejnych 2 latach weszła na giełdę. Dzisiaj zatrudnia już przeszło 3500 osób.

Cytaty:

"Na Zachodzie nauczyłem się, że uczelnia sama musi zadbać o swój byt - walczyć o zlecenia od przemysłu, o granty. Sama pensja na niewiele starczała"
"Pierwsze miesiące po powrocie były naprawdę frustrujące. Wyposażenie było zabytkowe, a ludzie przygnieceni nową rzeczywistością " (o latach 90 w Polsce)
"Jan Janowski, ówczesny rektor AGH, poradził mi, abym wynajął pomieszczenia od uczelni i poprowadził projekt jako firma zewnętrzna" (o projekcie dla TP)
"Jeden z programistów, zamiast 0,5% akcji, wolał gotówkę - jak twierdził, chciał kupić nową kanapę. Nazwiska nie zdradzę "
"Założenie spółki akcyjnej i wprowadzenie jej na giełdę to pomysł mojej żony Elżbiety"
"Przyrost wartości w branży IT nie dokonuje się przez zysk, ale innowacyjność i powszechność rozwiązań. Dlatego w ciągu najbliższych lat będziemy inwestować głównie w ludzi"
"Zawsze chciałem działać twórczo, ale na uczelnię raczej nie wrócę"

Wikipedia
Historia Comarchu
Artykuł "Filipiak: Po pierwsze, profesor, po drugie prezes"

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License